Bezpieczne ładowanie akumulatorów, można osiągnąć jedynie poprzez wyodrębnienie pomieszczenia akumulatorowni oraz prawidłowe jego wyposażenie. Musimy zdać sobie sprawę, iż w procesie ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, a więc tych najbardziej popularnych, mogą pojawiać się bardzo poważne zagrożenia bezpieczeństwa. Wobec tego też, przede wszystkim musimy uściślić rodzaj występujących zagrożeń, oraz ustalić sposoby ich neutralizacji. Tak, aby możliwe stało się w pełni bezpieczne ładowanie akumulatorów na obiektach przemysłowych.
Jak zadbać o bezpieczne ładowanie akumulatorów?
Tak więc, zgodnie z tym o czym już wspomnieliśmy we wstępie, koniecznością będzie wydzielenie odrębnego pomieszczenia, przeznaczonego na akumulatorownię. Mimo, iż jest to podstawowym krokiem, to w dalszym ciągu w wielu firmach nikt go nie przestrzega. Akumulatory są ładowane bezpośrednio na hali produkcyjnej, ze względu na ograniczenie kosztów przygotowania pomieszczenia do ładowania akumulatorów. Takie działanie jest po prostu proszeniem się o kłopoty. Musimy bowiem pamiętać, iż w procesie ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, może w wyniku awarii dochodzić do wydzielania się wodoru. Jest to gaz bardzo niebezpieczny, łatwopalny, zaś w połączeniu z powietrzem atmosferycznym, staje się mieszanką silnie wybuchową.
Wobec powyższego, bezpieczne ładowanie akumulatorów, będzie przede wszystkim wymagać przygotowania odrębnego pomieszczenia i wyposażenia go w niezbędne elementy gwarantujące bezpieczeństwo pracy.
Przygotowujemy pomieszczenie akumulatorowni.
Skoro mamy już odpowiednie pomieszczenie, to trzeba je jeszcze zaadaptować do warunków ładowania akumulatorów. Kluczowe będzie tutaj wyposażenie pomieszczenia w system alarmowy połączony z systemem czujników wodoru i systemem wentylacji mechanicznej. Jest to kwestią najważniejszą, aby system mógł wykryć podniesione stężenie wodoru i odpowiednio zareagować. W tym przypadku chodzi o odłączenie zasilania od prostowników, uruchomienie wentylacji mechanicznej na sto procent, oraz uruchomienie sygnalizacji wizualnej i dźwiękowej, celem poinformowania pracowników znajdujących się na obiekcie o zagrożeniu.
Spełniając te warunki, będziemy w stanie osiągnąć rzeczywiście bezpieczne ładowanie akumulatorów. Jeśli bowiem dojdzie do jakiejkolwiek awarii, system będzie w stanie prawidłowo zareagować i zneutralizować zagrożenie. Poprzez sygnalizację będzie można ostrzec pracowników, aby się ewakuowali, zaś obsługa akumulatorowni, będzie mogła podjąć działania mające na celu usunięcie przyczyn awarii.
Podsumowanie.
Obecnie, wszystkie akumulatorownie powinny spełniać powyższe wytyczne, aby możliwe było bezpieczne ładowanie akumulatorów. Jakiekolwiek odstępstwa od tych kwestii, będą przyczyną poważnych zagrożeń bezpieczeństwa na obiektach przemysłowych, na których ładuje się akumulatory do wszelkiego rodzaju wózków jezdniowych. Jest to więc koniecznością, aby wydzielić odrębne pomieszczenie i prawidłowo je przygotować, bowiem w przeciwnym razie, bezpieczne ładowanie akumulatorów nie będzie możliwe do osiągnięcia.