Na chwilę obecną, opakowania z tworzywa sztucznego to jedno z najlepszych rozwiązań w zakresie dystrybucji wielu produktów. Przede wszystkim, są one wykorzystywane w dystrybucji produktów płynnych, zarówno spożywczych, jak i chemicznych. Duża popularność, jaką cieszą się opakowania z tworzywa sztucznego, wynika głównie z faktu tego, iż zapewniają nam ogromne korzyści przy ich zastosowaniu. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, jakie korzyści płyną dla nas z tego tytułu. Sprawdzimy też, czy pod pozornie idealnym rozwiązaniem, nie kryją się jakiekolwiek, poważne zagrożenia.
Dlaczego opakowania z tworzywa sztucznego są tak korzystnym rozwiązaniem?
Fakt ten wynika z kilku kwestii, ściśle związanych z doskonałymi wręcz parametrami technicznymi, jakimi się one charakteryzują. Dzięki wielu zaletom, opakowania z tworzywa sztucznego, nie tylko są bardzo popularne, ale jeszcze, dodatkowo, stale zyskują na popularności.
Najważniejsze korzyści, jakie dają nam opakowania z tworzywa sztucznego:
- Niski koszt produkcji – wytworzenie opakowania z plastiku jest procesem szybkim i tanim. Niska cena opakowania przekłada się na niższą cenę, jaką płaci klient końcowy za produkt w sklepie. A przecież wiadomo, iż dla klientów, cena jest istotnym wyznacznikiem tego, czy produkt jest warty uwagi.
- Odporność na uszkodzenia – jest to oczywiście kwestią stosunkowo dyskusyjną. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, iż w przypadku wypadku podczas transportu, napoje w opakowaniach szklanych nie mają szans. Natomiast napoje w opakowaniach z tworzywa sztucznego, w 99,99% pozostaną nienaruszone.
- Możliwość recyklingu – opakowania z tworzyw sztucznych, możemy w zasadzie dowolną ilość razy ponownie przetwarzać. Jest to korzystne, bowiem recykling obniża dodatkowo koszty produkcji opakowań.
Są to bez wątpienia bardzo rozsądne korzyści, toteż nie powinna nikogo dziwić tak wysoka popularność opakowań z tworzyw sztucznych.
Zagrożenia płynące z wykorzystywania tworzyw sztucznych.
Jednym z największych zagrożeń, z jakimi w tym zakresie mamy do czynienia, jest postępujące intensywnie zanieczyszczenie środowiska, odpadami z tworzyw sztucznych. Wynika to pośrednio z niskiej ceny, ale także z braku odpowiednich rozwiązań politycznych. Wystarczyłoby bowiem wprowadzić obowiązkową kaucję za każde opakowanie z tworzywa sztucznego, aby ludzie przestali je po prostu bezmyślnie wyrzucać. Przecież swoich ciężko zarobionych pieniędzy, raczej nikt nie będzie wyrzucać.
Do tego wystarczy selektywna zbiórka odpadów, i można większość odpadów plastikowych wyeliminować ze środowiska. Tym bardziej, iż produkcja butelek z tworzyw sztucznych PCR (czyli tworzyw z odzysku), jest przecież jeszcze tańsza, niż produkcja butelek z nowych tworzyw. Trzeba więc wprowadzić systemowe rozwiązania, które pozwolą zminimalizować to poważne zagrożenie dla naszej planety.
Podsumowanie.
Ostatecznie więc, możemy powiedzieć, iż opakowania z tworzywa sztucznego, stanowią bardzo dobre rozwiązanie w wielu przypadkach. Dystrybucja różnorodnych produktów w tego typu opakowaniach nie musi zaś przyczyniać się do zanieczyszczeń. Jeśli wdrożymy odpowiednie rozwiązania systemowe, to pozwoli nam to znacznie ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, a to w tym przypadku, jest kwestią szalenie istotną.